عوامل موثر در رشد موی ریش و سیبیل 

 

1- نقش ژنتیک و تستوسترون در طرز رویش ریش و سبیل 

 رویش موی صورت بستگی به پایه ساختار ژنتیکی شما و مدت زمان پاسخ به درمان با تستوسترون دارد. درواقع رویش موی صورت به مدت زمان شروع رویش موی صورت در دوران بلوغ مربوط می‌شود. بنابراین هم مقدار و مکان رویش مو و هم کیفیت موی صورت بر پایه ژنتیک استوار است. بعضی ممکن است دارای نواحی طاس در قسمت ریش باشند یا ریش آنها به صورت غیرکامل و تکه‌ای باشد. این حالت ارتباط قوی با ویژگی?های ژنتیکی آنها دارد و ممکن است با نسبت پدری فرد ارتباط قوی نداشته باشد یعنی در صورت پرمویی پدر یا برادر این قضیه رد نمی‌شود. به طور کلی موی صورت طی چند سال تمایل به ضخیم شدن دارد و غالبا پسران پس از شروع بلوغ چند سال طول می‌کشد که موی صورت ضخیم و پری داشته باشند. بسیاری از آقایان موهای تکه‌تکه در اوایل دهه دوم زندگی دارند ولی ریش آنها در اواخر دهه دوم زندگی یا اوایل دهه سوم پرتر می‌شود.

 

2-  نقش تراشیدن ریش و سبیل در ضخیم‌تر شدن موهای صورت 

 

این یک احساس نادرست است. دلایل متفاوتی وجود دارد که موی صورت شما پس از اصلاح کردن به نظر ضخیم‌تر برسد. موها در نزدیکی ریشه مو کلفت‌تر و تیره‌تر هستند بنابراین با تراشیدن مو، مو را از نزدیکی ریشه می‌برید و بنابراین کلفت‌ترین ناحیه مو در نزدیک پوست وجود دارد که این منظره را ایجاد می‌کند. خارج شدن از سطح پوست موی تراشیده شده باعث ایجاد حالت زبری روی سطح پوست یک یا 2 روز پس از اصلاح کردن می‌شود و با ادامه رشد مو، این حالت زبری کمتر خواهد شد. اگر این باور درست باشد بیشتر افرادی که هر روز اصلاح می‌کنند، باید ریش پر و کاملی داشته باشند در حالی که بسیاری از آنها دارای ریش‌های ناکامل و تکه‌ای هستند.

 

3- نقش استفاده از رنگ مو در ضخیم‌تر شدن ریش و سبیل 

 

 استفاده از رنگ مو ممکن است موی صورت را ضخیم‌تر و پرتر نشان دهد ولی در صورتی که موی صورت خیلی نازک باشد رنگ کردن آن چندان موثر نیست و نمی‌تواند منظره ریش و سبیل یک فرد بالغ را نشان دهد. ولی با ایجاد یک سایه می‌تواند منظره ریش و سبیل را پرتر نشان دهد و در مورد افرادی که ریش های بور دارند، منظره پرتری از ریش نمایان کند. در صورتی که تمایل به رنگ کردن ریش و سبیل دارید از محصولاتی استفاده کنید که منحصر به موی صورت هستند از جمله (فقط برای آقایان) که برای سبیل و ریش استفاده می‌شود و مطمئن باشید که این محصول باعث بروز واکنش آلرژیک یا راش نمی‌شود. اول آزمايش كنيد.

 


برچسب ها :