ﭘﻮﺳﺖ 

 

پوست بزرگترین ارگان در بدن است و سطحی حدود 2 متر را می پوشاند. وزن آن حدود 5/2 کیلو گرم و شامل میلیون ها پایانۀ عصبی است .ضخامت آن بین 1٫4 میلی متر تا 4 میلی متر است. ضخیم ترین اپی درم در کف پا و دست و نازک ترین اپی درم در ناحیه پلک است. همچنین ضخیم ترین درم در پشت تنه است. توانایی برای دوباره سازی خود را دارا است . بدین ترتیب آسیب های وارد به خود را ترمیم می کند. ساختمان و عملکرد آن برای نگهداری هموستاز بدن ضروری است .

عملکرد پوست

 

 پوست عملکرد های مهم زیادی دارد که می تواند به صورت های زیر تقسیم بندی شود:

 

1- محافظت از بدن :

 

محافظت می تواند به سه گروه تقسیم شود:

محافظت در برابر صدمات فیزیکی ، تروما ها  و عفونت

 

2- عملکرد ایمنی :

 

پوست به عنوان سپر دفاعی ، از بدن در مقابل انواع آسیب ها محافظت می کند .

 

3- التهاب و ترمیم :

 

التهاب در پاسخ نسج زنده به آسیب سلولی ایجاد می شود و ترمیم در اثر جایگزینی سلول های جدید به جای سلول های آسیب دیده و نابود شده ایجاد می شود.

 

4-  دفع مواد سمی و زائد :

 

این وظیفه پوست عموما بوسیله غدد عروق صورت میگیرد که مواد زائد خصوصا نمک از طریق پوست دفع میشوند

 

5-  تنظیم دما و حرارت بدن :

 

درجه حرارت بدن بستگی به از دست دادن گرما و یا بدست آوردن آن دارد

 

6-  تولید ویتامین دی :

 

ویتامین D یک نیاز اصلی برای حفظ اسکلت بدن است و پوست نقش مهمی در تنظیم این ویتامین در بدن دارد . وقتی پوست در معرض تابش نور آفتاب و خصوصا” اشعه UVB قرار می گیرد یک ماده ای به نام دهیدروکلسترول7 که در سلو ل های پوست یافت می شوند را تبدیل به کله کلسیفرول می کند و این ماده پیش زمینه ای برای ویتامین  D می باشد.

 

7 -  احساس :

 

پوست یک اندام حسی گسترده است که شامل تعداد زیادی گیرنده(بصورت فیبرهای عصبی) می باشد. تعدادی از این فیبر های عصبی دارای عملکرد بازدارنده می باشند و نقش محافظتی دارند مانند:

 حس درد ، خارش و سوزش و فشار .

 

8 - برقراری تعادل و حفظ و کنترل آب بدن :

 

عروق موجود در پوست تحت تاثیر اعصاب سمپاتیک در هوای گرم پرخون شده و به همین ترتیب نیز غدد عرق ، تعریق را افزایش میدهندو برعکس این اتفاقات در هوای سرد رخ میدهد و نهایتا موجب ثابت نگه داشتن دمای بدن میشود.

 

9 -  قدرت جذب مواد :

 

راه معمول جذب مواد از طریق غدد عرق و چربی هستند ،برای عبور از پوست، ترکیبات باید وزنی حدود 0٫6 کیلو دالتون، حلالیت مناسب در روغن و آب و غلظت بالا داشته باشند.

 


برچسب ها :